Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Biyografi -Nedim Saban-

YazarMesaj
sempatiyusuf
Moderatör
Moderatör
sempatiyusuf

Erkek
İş/Hobiler : Bilgisayar Mühendisliği Okuyorum Lisede...
Lakap : sempatiyusuf
Ruh Hali : Biyografi -Nedim Saban- Canli10
Tuttuğu Takım : Biyografi -Nedim Saban- Galata10

Biyografi -Nedim Saban- Empty
MesajKonu: Biyografi -Nedim Saban-   Biyografi -Nedim Saban- EmptyPaz Şub. 01, 2009 3:57 pm

Nedim Saban 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. Merhum Türkiye Musevilerinin hahambaşı Rafael Saban'ın torunudur. Tiyatroya 1976 yılında çocuk oyunları yazarak başlamıştır. 1979 yılında çocuk hakları üzerine yazdığı bir oyun Unicef’in bir yarışmasında dereceye girmiştir. 1982 yılında "Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu"’nu kuran Nedim, bu tiyatroda dört yıl boyunca altı oyun sahneye koymuş ve bu oyunlarda rol almıştır. Türkiyede ilk kez çocuk parklarında tiyatro uygulamasını da başlatan "Beş Kafadarlar Tiyatrosu", tiyatroya gidemeyen çocuklara tiyatro götürmeyi ilke edinmiştir.
1986 yılında Robert Kolej'den mezun olduktan sonra, aldığı bir bursla ABD’ye giden Nedim, bu ülkede yedi yıl boyunca tiyatro, sinema ve televizyon eğitimi görmüş ve New York Üniversitesi’ni yüksek dereceyle bitirmiştir.
Bitirme tezi olarak sahneye koyduğu "Hizmetçiler ve Hortlaklar" adlı oyunla 1000 yönetmen arasından 3 kişiye verilen bir bursa layık görülen ve bir yıl boyunca Amerika’nın en önemli tiyatrolarında (Berkshire Theatre Festival, Guthrie ve New York Theatre Workshop) staj yapan Nedim Saban, 1992 yılında Türkiye’ye dönmüştür.
Türkiye’ye döner dönmez Tiyatrokare’yi kurup, bu tiyatroda "Müziksiz Evin Konukları", "Bahara Uyanış" oyunlarının yapımcı ve yönetmenliğini, "Oleanna", "Cadılar Zamanı", "Kendine Ait Bir Oda", "Soytarı", Bir Kadın", "İki Perde İki Oyun" adlı oyunlarının yapımcılığını üstlenen Nedim Saban, ayrıca "Salaklar Sofrası", "Üç Kadın Bir Çapkın", "Oscar" ve "Profesör Enişte" adlı oyunlarda rol almıştır. Yeni oyun yazarları kazanmak amacıyla ortak üretim laboratuvarını başlatan Tiyatrokare ile tüm Anadolu’yu dolaşmıştır.

Biyografi -Nedim Saban-
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Biyografi -Şener Şen-
» Biyografi -Emin Olcay-
» Biyografi -Temmuz Karikutal-
» Biyografi -Kemal Sunal-
» Biyografi -Esra Ceyhan-